Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Z uwagi na swoje małe rozmiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa trochę twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której może schować się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota